towfiqu-barbhuiya-joqWSI9u_XM-unsplash.jpg

Zájem obyvatel České republiky o lepší bydlení neustává

Češi, Moravané a Slezané chtějí stavět a rekonstruovat svá bydlení. Počet nově udělených stavebních povolení je totiž nejvyšší za posledních 11 let. Výstavba rezidenčních nemovitostí (rodinných domů a bytů) tak letos roste, a to i přes výrazný růst cen stavebních materiálů, jejich částečnou nedostupnost a dražší hypotéky.

Stavební úřady v 1. kvartálu udělily více než 21,5 tis. stavebních povolení. To je nejlepší výsledek za 1. čtvrtletí od roku 2011 a o 10 procent více než loni. Zhruba dvě třetiny z těchto stavebních povolení přitom míří na novou výstavbu, třetina pak na větší rekonstrukce. Vzhledem k rychle rostoucím cenám realit i stavebních materiálů ještě výrazněji vzrostla orientační hodnota stavebních povolení. Ta v 1. kvartálu dosáhla 120 mld. korun, to jest  nejvíce v historii a v meziroční komparaci o 17 pct více. Developerský trh táhne především rezidenční výstavba, a to jak výstavba individuálních, tak i developerských rodinných domů, a to např. v pražských Štěrboholech od developerské společnosti JURIS REAL Living, spol. s r. o.

Na tuzemské stavebnictví letos přitom doléhá řada překážek, jako jsou: rostoucí ceny  zejména importovaných materiálů, jejich častý nedostatek, vyšší ceny energií i pohonných hmot nebo nedostatek ukrajinských dělníků na stavbách. Klienti si také musejí více připlatit za hypoteční úvěry. Od dubna pak platí i přísnější pravidla pro jejich poskytování.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Xella a Hypoindex.cz)

Předchozí článek Další článek