fauzan-saari-AmhdN68wjPc-unsplash.jpg

Projekt pražské Kunsthalle obdržel hlavní cenu soutěže Grand Prix Architektů

Hlavní cenu soutěže Grand Prix Architektů - Národní ceny za architekturu pro rok 2022 získal projekt pražské Kunsthalle. Přestavba bývalé trafostanice na místo pro výstavy a další kulturní projekty je dílem autorů Jana Schindlera, Ludvíka Seka a Zuzany Drahotové ze společnosti Schindler Seko Architekti. Uděleny byly taktéž ceny v kategorii Novostavba, Interiér, Urbanismus a Rodinný dům a ještě sedm čestných uznání. Cenu Grand Prix Architektů pořádá od roku 1993 Obec architektů. Letos se do soutěže přihlásilo 255 projektů.

Cenu za celoživotní dílo dostal Václav Aulický. Tuto cenu uděluje rada Obce architektů. Mezi práce Václava Aulického patří mj. televizní věž na pražském Žižkově. V jeho pracích je patrný zájem o soudobou světovou architekturu i úcta k velkému dědictví českého funkcionalismu, uvedli pořadatelé ceny. Organizátoři udělili rovněž ceny v dalších dílčích kategoriích.

Kategorie Šetrná stavba ocenila bytový dům Rezidence Michelangelova v Praze 10 od ateliéru Podlipný Sladký architekti. Energeticky pasivní dům má např. okna s trojsklem, která jsou opatřena předokenními žaluziemi. Byty disponují centrálním systémem nuceného větrání s rekuperací tepla. Vytápění bytů je teplovodní, zdrojem vytápění je přípojka horkovodu. Byty v posledních patrech mají autonomní systém vytápění a chlazení pomocí tepelného čerpadla a fotovoltaických panelů.

V kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba dostal cenu projekt Paluba Hamburk od studia projectstudio8. V Plzni se jím autoři snažili proměnit zanedbané prostranství v předpolí vlakového a autobusového nádraží a vytvořit bránu do západočeské metropole.

V kategorii Rekonstrukce zase zvítězilo restaurování glorietu v Růžové zahradě na zámku Děčín, jehož autory jsou Tomáš Efler, Václav Girsa, Miloslav Hanzl, Jana Strnadová a Jaroslav Svěrek. Restaurovali vyhlídkový pavilon barokní památky v zahradě, který byl dlouhodobě poškozený povětrnostními podmínkami a předchozími nevhodnými stavebními opravami.

Další výsledky jsou uveřejněny na: https://dabpraha.rozhlas.cz/projekt-prazske-kunsthalle-ziskal-hlavni-cenu-souteze-grand-prix-architektu-8859438.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK a Českého rozhlasu)

Předchozí článek Další článek