tingey-injury-law-firm-nSpj-Z12lX0-unsplash.jpg

Sněmovní výbor přerušil jednání o návrhu na zánik Nejvyššího stavebního úřadu

Vážení čtenáři, milí klienti,

výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přerušil dne 19. ledna 2023 projednávání vládní novely stavebního zákona, která ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a podřízené soustavy stavebních úřadů.

Stejně naložil se souvisejícím návrhem zákona o jednotném enviromentálním stanovisku, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí. Členové teď budou moci předkládat pozměňovací návrhy, k předlohám by se měli vrátit počátkem března. Poslanci na zasedání k předlohám diskusi nevedli. Ministerstvo životního prostředí podle státní tajemnice JUDr. Simeony Zikmundové, LL.M., stále soudí, že zákon o jednotném enviromentálním stanovisku může projít schvalováním tak, aby byl účinný od plánované poloviny letošního roku. Stejnou účinnost vláda navrhla i pro většinu změn stavebního zákona. Tato legislativní novela ruší předloni schválený model čistě státní stavební správy, stavební úřady mají být nadále v obcích. Zachovává však současně Specializovaný a odvolací stavební úřad, který má mít na starosti zejména strategické stavby, jako jsou např. dálnice nebo elektrárny. Podle Ministerstva pro místní rozvoj vytvoří předloha jasné, moderní a předvídatelné prostředí pro stavebníky i projektanty.

Výhrady k novele stavebního zákona i jednotnému environmentálnímu stanovisku však už dříve vyslovila i Česká komora architektů a Hospodářská komora. Jednotné enviromentální stanovisko bude podle Ministerstva životního prostředí zahrnovat požadavky na posouzení dopadů na životní prostředí až podle devíti platných zákonů. Změna má přinést vyšší přehlednost a srozumitelnost pro stavebníky i investory a zrychlit povolovací procesy.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s použitím Advokátního deníku, Právního prostoru a ČTK)

Předchozí článek Další článek