anne-nygard-O3xGyoXAgPQ-unsplash.jpg

Bytové domy se nejvíce staví v Praze, na venkově pak převažuje výstavba rodinných domů

Zásadní podíl na výstavbě bytových domů má metropole, kde developerské společnosti zahájily stavbu bytových domů s celkem 852 byty. Pouze 87 nových bytů v hlavním městě začalo vznikat v rodinných domech. Vyrovnaný podíl existuje už jen v Plzeňském kraji (216 zahájených bytů v rodinných domech a 206 zahájených bytů v bytových domech), kde je v posledních letech aktivních hned několik developerů původně působících pouze v Praze.

V ostatních krajích panuje opačný poměr. Vůbec nejvíce nových bytů v rodinných domech se začalo stavět ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ eviduje 855. Dalších 172 nových bytů pak začaly firmy ve středních Čechách stavět v bytových domech. Vůbec žádný nový byt v bytovém domě zatím nezačal růst v Jihočeském kraji a na Vysočině. Preference bytových domů v metropoli je logická. Mohou za to hlavně omezené rozvojové plochy a vysoká cena stavebních pozemků. Ta se lépe rozdělí mezi více bytů, takže kupující vyšší náklady na pořízení pozemku příliš nepocítí. Oproti menším obcím výstavbu bytových domů preferuje i územní plán hlavního města. Získat pozemek pro individuální výstavbu rodinného domu je v Praze extrémně složité a finančně nákladné. Pomyslnou výjimku či vlašťovku představuje developerský projekt společnosti JURIS REAL v pražských Štěrboholech.

Naopak mnoho hlavně menších obcí, které se potýkají s odlivem obyvatel, nabízí stavební parcely s výraznou slevou. Také nejsou tak zastavěné jako hlavní město, takže i rozvojových ploch je v menších obcích více. To je ale vykoupeno horší infrastrukturou a menší nabídkou obchodů a služeb, v čem Praha zůstává nedostižná. Lidé toužící bydlet ve vlastním rodinném domě budou kvůli levnějším stavebním pozemkům i pro futuro mířit hlavně mimo hlavní město, kde kvůli nedostatku volných rozvojových ploch zůstane dominantní výstavba větších bytových domů s desítkami až stovkami bytů.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hypoindex a Ekospolu)

Předchozí článek Další článek