troy-t-YoGzQqqWZP0-unsplash.jpg

Klienti při koupi nového bytu preferují kryté parkování

Vážení klienti, milí čtenáři,

otázka parkování vlastního auta je při koupi bytu jedním ze zásadních témat, která kupující řeší. Parkovacích míst je totiž v metropoli velký nedostatek. Možnost nechat automobil přímo u bytu je proto zcela zásadní. Jak ale parkovací stání vnímají sami kupující?

Vlastní parkovací místo je podstatné pro drtivou většinu kupujících, vyžaduje ho 93 lidí ze sta. Poměrně významná shoda panuje i v pohledu na to, kde má být parkovací stání umístěno. Třiaosmdesát procent respondentů preferuje kryté parkovací místo. Jsou přitom smíření s tím, že si za něj připlatí o něco více, než za venkovní stání. Nutno poznamenat, že této preferenci jdou vstříc i developeři, protože většina parkovacích stání vzniká jako krytá v suterénních částech bytových domů.

Na venkovní parkovací stání jsou odkázáni hlavně vlastníci aut s alternativním pohonem na LPG či CNG. Ta v běžných podzemních garážích bez speciálních stavebních úprav parkovat nesmí, což platí i pro bytové domy. Třetina respondentů se zajímá, zda má parkovací místo dobíjecí stanici pro elektromobil. Jedná se o zákazníky, kteří buď elektromobil už vlastní, nebo o jeho pořízení v nejbližší době uvažují. Otázka, kde zaparkovat, vyvstane také v případě, že přijede někdo na návštěvu. Moc možností v okolí bytových domů nemají. Není proto divu, že 80 pct respondentů by uvítalo více parkovacích stání vyčleněných speciálně pro návštěvy. Nevadilo by jim ani to, že by za tato volná místa museli při koupi zaplatit poměrnou část k ceně bytu navíc.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Ekospolu a Hypoindex)

Předchozí článek Další článek