pexels-rocketmann-team-9486676.jpg

Udělování stavebního povolení by v České republice mělo být rychlejší

Vážení čtenáři, milí klienti,

proces povolování staveb v ČR je příliš dlouhý. Je třeba ho zkrátit. Na tiskové konferenci to sdělil viceprezident Hospodářské komory ČR (dále i jako „HK ČR“) Zdeněk Zajíček. Legislativní novela stavebního zákona podle jeho názoru přináší pouze částečné zrychlení. Stavebnictví se potýká rovněž s nedostatkem pracovní síly a materiálu, oznámil. Rychlejší udělování stavebního povolení je dle Zajíčka důležité mj. pro strategické stavby státu, jako je energická a dopravní infrastruktura. Zefektivnit celý proces by podle  jeho mínění umožnila digitalizace.

„Novela dává mj. naději na skutečné digitální řízení, je nicméně potřeba zdůraznit, že se jedná jen o vytvoření příležitosti či potenciálu. Je nutné se nyní soustředit na samotnou realizaci. Právě digitalizace celého procesu povolování bude mít zásadní vliv na zefektivnění celého složitého systému,“ prohlásil Zajíček. Na novelu je podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy potřeba navázat adekvátní vyhláškou o obecných technických požadavcích na stavby. „Ta může být ve svém důsledku stejně významná jako přijatá stavební legislativa,“ uvedl a doplnil, že by měl stát právní normy od začátku konzultovat s odbornou veřejností.

Jednou z výzev ve stavebnictví je nyní také plnění klimatických cílů, ke kterým zavazuje legislativa, prohlásil Nouza. Stavby budou podle něj muset splňovat přísnější emisní normy nebo využívat obnovitelné zdroje energie. „Vedle toho tíží stavební sektor i dlouhodobý nedostatek kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly, podobně jako v dalších odvětvích ekonomiky. Jsem přesvědčen, že vzdělávací systém nereaguje na potřeby trhu. Na druhé straně český stát neumožňuje tento propad v dostatečné míře sanovat zahraničními pracovníky,“ uzavřel.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Hospodářské komory ČR a ČTK)

Předchozí článek Další článek