kelly-sikkema-kp7ENPlp8no-unsplash.jpg

Senát schválil zrušení Nejvyššího stavebního úřadu

Vážený čtenáři, milí klienti,

plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona schválil Senát. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti zejména dopravní a energetické stavby. Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky.

Pro schválení novely hlasovalo 61 ze 73 přítomných senátorů. Schválit novelu v předloženém znění doporučily plénu Senátu dva jeho výbory. Senátoři nepřistoupili na návrh svého ústavně-právního výboru vrátit novelu Sněmovně. Výbor v ní chtěl zakotvit pravidlo, aby stavební úřady v obcích byly zachovány zákonem, a ne pouze vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím nesouhlasil. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra varoval, že v takovém případě by šly stavební úřady rušit jen změnou zákona. Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítal nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Zrychlit stavební řízení měl hlavně díky dodržování lhůt. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit. Senátní debata trvala přes dvě hodiny a vystoupilo v ní 16 senátorek a senátorů. V přijatém doprovodném usnesení Senát vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby příslušnou vyhlášku stanovující obecní stavební úřady připravilo včas a zachovalo přitom současné pokrytí veřejné správy stavebními úřady.

Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity. Bartoš uvedl, že u stavebních úřadů se zavedl analogický výkonnostní model, jaky nyní platí u matrik. Informoval, že zhruba dvě desítky stavebních úřadů by se chtěly sloučit. Novela stavebního zákona má vstoupit v účinnost 1. července 2024 a pro vyhrazené stavby, třeba dálnice nebo elektrárny, má platit od 1. ledna 2024.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Právního prostoru a ČTK)

Předchozí článek Další článek