scott-blake-x-ghf9LjrVg-unsplash.jpg

Rok 2023 bude pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace

Vážení čtenáři, milí klienti, o enormním růstu poptávky po stavebních materiálech, kterou trh nestíhal uspokojit, a jejím následném ochlazení se podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka vrátíme ke stabilnějšímu tempu výstavby. Z analýzy dat společnosti se dá predikovat, že během letošního roku lidé položí základy zhruba 17 tis. rodinných domů. Zásobník schválených projektů na následující měsíce je totiž již nyní na rekordní úrovni.

Nasbíraná data společnosti Wienerberger podle Kamila Jeřábka ukazují, že rok 2023 bude pro stavebnictví rokem útlumu a hlavně postupné stabilizace. Zmíněná stabilita se projeví především v dostupnosti a rozmanitosti materiálů, v plynulosti zásobování a také v dostatečné kapacitě řemeslníků. Nedostatek vstupních surovin, se kterým se stavební firmy i svépomocníci museli ještě relativně nedávno potýkat, se stane minulostí,” podotýká Kamil Jeřábek. „První pozitivní signál jsme přitom zaznamenali již v posledním čtvrtletí loňského roku. Ten po předchozím poklesu poptávky přinesl opětovný nárůst počtu žádostí o kalkulaci spotřeby stavebních materiálů Porotherm a Tondach na úroveň předchozích let,” informuje Kamil Jeřábek.

Během letošního roku lidé položí základy zhruba 17 tisíc rodinných domů. Poptávka po stavebních materiálech by se pak na základě výpočtů měla stabilizovat už ve druhé polovině letošního roku díky postupnému snižování úrokových sazeb hypoték. To učiní novostavby opět dostupnější většímu počtu investorů,” komentuje situaci Kamil Jeřábek.

Během pár měsíců společnost očekává postupný návrat tempa výstavby na předcovidová čísla. Zejména během pandemie totiž nastal stavební boom, který se týkal rekonstrukcí i novostaveb. Následoval pokles poptávky po stavebních materiálech. V segmentu rodinných domů až o 30 procent, u bytových domů pak mezi 10 až 15 procenty.

 

autor článku: Mgr. Petr Jezdinský (s využitím společnosti Wienerberger a Hypoindexu.cz)

Předchozí článek Další článek